Czy w wyniku takiego zbliżenia zapłodnienie było możliwe?

Witam, pisze trochę w nietypowej sprawie. Natomiast chciałam zapytać czy są jakieś szanse na zapłodnienie jeżeli zrobiłam facetowi dobrze i on doszedł, wytarl spermę chusteczka i za jakas godzinę włożył mi penisa do pochwy? (Nie uprawialiśmy dłużej seksu, było to po prostu włożenie max 3 razy penisa do pochwy. )Zaznaczę że byłam 4-5 dni po okresie czyli miałam dni niepłodne. Czy w takiej sytuacji jest to realne że plemniki gdzieś zostały mimo wytarcia i w ten sposób dotarły do pochwy i w wyniku tego doszło do zaplodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno rozpatrywać to pytanie inaczej niż czysto hipotetycznie – nie sposób ocenić ryzyka zapłodnienia w takim wypadku.

Teoretycznie czas pomiędzy ejakulacją a kolejnym zbliżeniem każe przypuszczać, że plemniki nie przeżyły – nie były więc zdolne do zapłodnienia. Natomiast warto pamiętać, że pewne ryzyko związane z ciążą może wynikać z założenia, że część nasienia pozostała pod napletkiem, gdzie panują warunki dogodne dla plemników do przetrwania.

Dodatkowo wyznaczanie dni płodnych tylko na podstawie kalkulacji wynikających z założenia, że owulacja jest w połowie cyklu, jest obarczone dużym ryzykiem błędu – jedynym sposobem wyznaczania owulacji jest obserwacja organizmu i zachodzących w nim zmian w okresie dni płodnych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kalendarzyk-malzenski.

Choć w tym wypadku zapłodnienie wydaje się mało prawdopodobne, to proszę pamiętać, że penetracja pochwy bez zabezpieczenia wiąże się z dużym ryzykiem wpadki.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.