Czy jest szansa, abym była w ciąży?

Dzień dobry , moje cykle trwają ok 42 dni , jeśli w 34 dniu trwania cyklu odbyłam stosunek z partnerem (ok. 5 dni po owulacji) to czy jest szansa abym była w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne. Owulacja to szczyt płodności w danym cyklu, ale podwyższone ryzyko ciąży występuje także na 3 dni przed owulacją i około 2 dni po niej. Zatem stosunek seksualny 5 dni po owulacji nie wiąże się z ryzykiem zapłodnienia, oczywiście pod warunkiem, że ma Pani absolutną pewność co do terminu wystąpienia dni płodnych. O tym jak je wyznaczać, mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja.

Sądzę, że nie ma Pani podstaw do tego, by podejrzewać zapłodnienie, natomiast oczywiście proszę pamiętać o tym, że na ryzyko ciąży ma wpływ wiele czynników w tym: hipotetyczne przesunięcie owulacji, do którego może prowadzić infekcja czy stres, rodzaj czy też brak zabezpieczenia podczas seksu i wiele innych. Być może zechce Pani zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.