Czy taki ból podbrzusza może sygnalizować ciążę?

Dzień dobry. 3 kwietnia miałam owulację. 1 kwietnia odbyliśmy z partnerem stosunek przerywany, a 4 kwietnia (dzień po owulacji) odbyliśmy stosunek już do końca. Czy jest możliwość ciąży? Dodam, iż od kilku dni pobolewa mnie podbrzusze i niezbyt dobrze się czuje. Jestem w 22 dniu cyklu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosunek bez zabezpieczenia podczas dni płodnych – zarówno przed owulacją, jak i chwilę po niej – wiąże się z podwyższonym ryzykiem zapłodnienia. Oczywiście metodę kalendarzykową stosuje z powodzeniem wiele par, jednak podobnie jak inne metody wykluczające antykoncepcję, jest to bardzo ryzykowne i nierzadko zawodne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Stosunek przerywany, zwłaszcza praktykowany regularnie, może prowadzić do ciąży, podobnie jak stosunek z wytryskiem w pochwie, niezależnie od momentu cyklu. Czy w Pani przypadku doszło do zapłodnienia nie sposób ocenić, ale na pewno ryzyko jest niemałe. Ból podbrzusza nie powinien mieć związku z zapłodnieniem, choć około 6-10 dni po zapłodnieniu, gdy dochodzi do implantacji zarodka, może pojawić się delikatne plamienie.

Jeśli zależy Pani na zapłodnieniu, warto współżyć we wszystkie dni płodne lub dzień przed owulacją i w jej trakcie. Natomiast, jeśli nie chce Pani zajść w ciążę, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wybór antykoncepcji – hormonalnej, chemicznej, barierowej – dogodnej dla obojga partnerów.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jajeczkowanie-zaplodnienie-metoda-termiczna-sluz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.