Czy istnieje ryzyko ciąży u 21-latki?

Miałam stosunek w dni płodne w sam dzień owulacji bez zabezpieczenia i bez wytrysku w środku, dwa dni później zaczęły boleć mnie jajniki i podbrzusze i utrzymuje się to do tej pory czyli kolejne dwa dni. Czy jest możliwość że to ciąża?
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Według wskaźnika Pearla 10-35 na 100 par stosujących stosunek przerywany,jako metodę antykoncepcji zachodzi w ciążę.

Jeśli miała Pani stosunek w dni płodne i partner nie zdążył wycofać członka z pochwy w trakcie pojawienia się preejakulatu to mogło dojść do zapłodnienia.

Proszę wykonać test ciążowy z krwi w dniu oczekiwanej miesiączki.

Ważna jest również umiejętność określania dni płodnych. Dni płodne zawsze mogą się nieco przesunąć. Jeśli kobieta nie wykona testu owulacyjnego to nie ma 100% pewności czy owulacja wystąpiła.

Często ból jest związany bezpośrednio z owulacja. Najczęściej zdarza się jeden dzień przed owulacją, chociaż czasem zdarza się, że nawet kilka dni.

Ale taki ból może być też związany z owulacją (związany jest ze zmianami hormonalnymi i uwolnieniem komórki jajowej). Wzrost poziomu progesteronu po owulacji może prowadzić do wrażenia pełności, wzdęć oraz dyskomfortu w podbrzuszu.

Jeśli ból nie minie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska