Kiedy wypadają u mnie dni płodne i owulacja?

Witam, pierwszy dzień miesiączki miała 1 sierpnia. Mój cykl zazwyczaj trwa 21 dni. Zdarza się czasami, że przedłuża się do 23 czy 24, ale to może dwa czy trzy razy w roku. Chciałabym się upewnić kiedy wypada u mnie owulacja i występowanie dni płodnych? Czy jeśli odbyłam stosunek 13 sierpnia to miałam dni niepłodne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety jestem w stanie tylko orientacyjnie określić dni płodne w Pani przypadku – proszę pamiętać, że teoria rzadko idzie w parze z praktyką, a znajomość własnego organizmu i mechanizmów w nim zachodzących podczas zbliżającej się owulacji jest kluczowa. Być może zechce Pani zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja.

Przede wszystkim Pani cykle są nieco za krótkie, jednak zakładając, że okres rozpoczął się 1.08., to dni płodne prawdopodobnie były między 06. a 14. sierpnia, przy czym owulacja powinna przypadać na 10.08. Zatem, jeżeli nie doszło do przesunięć w obrębie cyklu menstruacyjnego, 13.08. nadal miała Pani dni płodne, choć szanse na poczęcie były na pewno mniejsze niż 10.08. Więcej o obliczaniu dni płodnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Proszę pamiętać, że są to tylko wskazania szacunkowe. Do przesunięć cyklu może dojść z wielu błahych powodów, dlatego też poleganie na metodzie kalendarzykowej może być zawodne – sugerowałabym dobranie odpowiedniej antykoncepcji, by nie obawiać się pomyłki w wyznaczaniu owulacji, a w konsekwencji nieplanowanej ciąży. Jeśli jest Pani zainteresowana, o metodach antykoncepcji może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-dobrac-antykoncepcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.