Dni płodne - proszę o obliczenie

Dnia 27.02. miałam miesiączkę, która skończyła się 1.03. - to za ile dni będę miała dni płodne?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Przyjmuje się, że kobieta nie chcąca zajść w ciążę powinna unikać zbliżeń pomiędzy ósmym a dwudziestym pierwszym dniem cyklu, który zaczyna się pierwszego dnia miesiączki. W Pani przypadku będzie to więc od 6 marca.
Należy jednak pamiętać, że skuteczność metody kalendarzykowej waha się miedzy 15-50/100 według indeksu Perla. Oznacza to, że nawet połowa kobiet stosująca tą metodę przez rok, zajdzie w ciążę.
Zawodność spowodowana jest tym, że u każdej kobiety dni płodne mogą występować inaczej.
Mają na to wpływ długość i regularność cyklu, sytuacje stresujące, przeciążenie pracą, współistniejące choroby i inne czynniki. Skuteczność tej metody wzrasta po dokładnej analizie regularności cykli w ostatnich sześciu miesiącach i na tej podstawie ustaleniu terminu dni płodnych.
Wśród antykoncepcji naturalnej największą skuteczność przynosi połączenie metody kalendarzykowej z metodą termiczną i śluzową. Najskuteczniejszą w ogóle metodą antykoncepcji jest przyjmowanie doustnych środków hormonalnych. Ich indeks Perla waha się między 0,5-2,5/100. Wartość tego współczynnika dla prezerwatyw wynosi 5-12/100.
Pozdrawiam,