Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnych okresach?

Witam!
Zwracam się z prośbą o pomoc, jak najskuteczniej obliczyć mam swoje dni płodne. Przyznam, że po przeczytaniu kilku artykułów i książek zaczęłam się w tym gubić, i już nie mam pojęcia, jak mam stwierdzić, kiedy mogę zajść w ciążę.
Mój cykl jest dość nieregularny, pomimo że mam go od 6 lat, więc metoda kalendarzykowa odpada. Czytałam o metodzie obserwacji śluzu, ale ja przez cały i każdy cykl mam bardzo duże upławy i ciężko jest stwierdzić, czy nagle pojawia mi się go więcej i czy jest bardziej lepki. Krwawienie rozpoczęło się 8 stycznia i trwa u mnie 4-5 dni.
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Pozdrawiam:)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
w tej sytuacji nie ma możliwości zastosowania metody obserwacji śluzu. Jeżeli chodzi o metodę kalendarzykową może ją Pani stosować przy nieregularnych cyklach. Należy od najkrótszego dnia cyklu odjąć 20, np. cykl najkrótszy 21 dni, czyli 21-20=1, a od najdłuższego odjąć 11, np. cykl najdłuższy 32 dni, zatem 32-11=20. Dni płodne przypadają pomiędzy 1 a 20 dniem cyklu.
Inną metodą jest metoda termiczna. Polega ona na codziennym pomiarze temperatury, tym samym termometrem, o tej samej porze. Temperaturę mierzy się przez 10 minut w jamie ustnej lub pochwie. Czynność tę należy wykonywać rano, po przebudzeniu, po co najmniej 5-6-godzinnym śnie, przed wstaniem z łóżka. Jeżeli przez 3 kolejne dni temperatura jest wyższa o około 0,5 C od najwyższej wartości temperatury występującej w okresie 6 dni przed zwyżką ciepłoty ciała, to jest to dowód, że wystąpiło jajeczkowanie.
Można również badać zmiany w położeniu szyjki macicy. Po miesiączce szyjka macicy jest twarda (w dotyku przypomina czubek nosa) i nisko ułożona. Wraz ze zbliżaniem się owulacji szyjka macicy robi się miękka, podwyższa się i otwiera. W dniu owulacji szyjka jest położona najwyżej. Jest otwarta do 1/2 cm i jest bardzo miękka (w dotyku przypomina płatek ucha). Po owulacji szyjka macicy znowu zaczyna się obniżać, zamykać i twardnieje.
Pozdrawiam