Jakie są metody obliczania dni płodnych?

Ostatnio miałam miesiączkę w 25 dniu cyklu, teraz dostałam w 27 dniu.
Jak mam obliczyć dni płodne, skoro nie wiem, co mnie czeka za miesiąc, kiedy i którego dostanę okres? Jak mam się kochać z mężem, w jakie dni, czy codziennie w dni płodne, czy jak nie wiem, pomóżcie?:)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Istnieje kilka metod określenia dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesięcznym m.in. metoda kalendarzowa i metoda śluzowa.
Metoda kalendarzowa - polega na ocenie najdłuższego i najkrótszego cyklu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Wyznaczenie początku okresu płodnego polega na odjęciu 18 dni od najkrótszego z cykli, a końca tego okresu poprzez odjęcie 11 dni od najdłuższego z cykli. W praktyce u kobiet z cyklami o długości pomiędzy 26 a 32 dniem okres płodności przypada od 8 do 21 dnia cyklu, czyli 14 dni w cyklu.
Metoda śluzowa - tzw. śluz płodny pojawiający się już w okresie przedowulacyjnym jest obfity, przezroczysty, śliski i ciągliwy, można go rozciągnąć pomiędzy palcami na kilka centymetrów. W II fazie cyklu śluz staje się gęsty, lepki i kleisty, oznacza on okres niepłodny.

Redakcja abcciaza.pl