Jak wyliczyć dni płodne u kobiety na podstawie miesiączki?

Chciałbym się dowiedzieć w prostych słowach kiedy kobieta ma dni płodne a co za tym idzie kiedy może zajść w ciążę. Z tego co czytam na forach wynika, że jeżeli kobieta ma okres 20 dnia miesiąca to dni prawdopodobnie płodne są od 13 do 27 biorąc pod uwagę zywotność plemników 7 dni. Czyli jeżeli nie chcemy ciąży spokojnie seks wchodzi w gre od 28 dnia miesiąca do 12 dnia miesiąca kolejnego. Czy mam rację czy się mylę? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam Artur
ponad rok temu

Witam serdecznie. Generalnie zasada jest taka: Metoda kalendarzowa polega na ocenie najdłuższego i najkrótszego cyklu w ciągu ostatnich 6miesięcy. Jej istota opiera się na względnie stałej 14dniowej fazie lutealnej w cyklu miesięcznym. Wyznaczanie początku okresu płodnego polega na odjęciu 18dni od najkrótszego z cykli a końca tego okresu poprzez`odjęcie 11 dni od najdłuższego z cykli. Niestety w praktyce ta metoda jest bardzo zawodna i przy nieregularnych cyklach mięsiecznych polecam inne metody antykoncepcyjne.