Jak obliczyć dni płodne, jeśli mam nieregularne miesiączki?

Dzień dobry, Jeżeli kobieta ma nieregularny cykl, nieraz 26 a raz 30 , to jak można obliczyć dni płodne? Bo jak miałam ostatnią miesiączkę 11.11 to dni płodne mam 21.11-29.11, Jeżeli cykl miał 30 dni, tak ? Ale no też nie wiadomo bo są nieregularne, więc co zrobić, by móc obliczać dni płodne w nieregularnym cyklu? Czy mierzenie temperatury powinno pomóc w obliczeniu dni płodnych? A może obserwacja śluzu? Jak jednak dokładnie, co do dnia, obliczyć dni płodne? Czy istnieje jakaś metoda, która to ułatwi? Chciałabym wiedzieć kiedy, którego dnia w miesiącu, może dojść do zapłodnienia. Nie zabezpieczamy się z partnerem.  Proszę o jak najszybszą odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Przy nieregularnych cyklach dni płodne można określić na podstawie następującej zasady. Od najkrótszego cyklu odjąć 20 a od najdłuższego 11. W ten sposóm można wyliczyć kiedy orientacyjnie wypadają dni płodne.
Np. jeżeli najkrótszy cykl ma 26 dni to 26-20=6, a najdłuższy 30 to 30-11=19. Czyli dni płodne przypadają pomiędzy 6 a 19 dniem cyklu.
Pozdrawiam