Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnych cyklach?

Witam. Mam pytanie - nie wiem jak policzyć u siebie dni płodne, ponieważ okres mam nieregularnie, to znaczy mam co 28,29 dni, nieraz co 30, 31 i nie wiem jak mam to liczyć. Podam może przedostatni okres, kiedy miałam 27.12 do 2.01, a ostatni dostałam 26.01 do 31.01 Teraz czekam, aż dostanę w lutym. Proszę o odpowiedź, ponieważ bardzo mi zależy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji naturalnej jest metoda objawowo-termiczna, polegająca na samoobserwacji tj. codziennego mierzenia temperatury oraz obserwacji śluzu przez 6 kolejnych miesięcy. Jeżeli zależy Pani na szybkim wyliczeniu dni płodnych metodą kalendarzykową konieczna jest informacja na temat nakrótszego i najdłuższego cyklu. Od najkrótszego odejmuje się 20, a od najdłuższego 11.
Jeżeli podane przez Panią dane pokrywają się ze skrajnymi długościami cyklu, to Pani dni płodne przypadają między 8 a 20 dniem cyklu (bo 28-20=8 i 31-11=20).
Pozdrawiam.