Kiedy są u mnie dni płodne?

Witam ostatnia miesiączkę miałam 10.05.2021 cykl trwa zazwyczaj 24-25 dni chciałam się zapytać kiedy są dni płodne

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każda kobieta powinna wiedzieć, kiedy występują u niej dni płodne, co jest ważne szczególnie w kontekście planowania ciąży. Przydatne w tym celu jest monitorowanie co najmniej kilku cyklów miesiączkowych.

Przyjmuje się, że książkowy cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj około 28 dni, co pozwala stwierdzić, że owulacja następuje w połowie tego okresu.

Jeśli jednak kobieta ma cykle dłuższe lub krótsze niż 28 dni, jedną z metod oznaczania owulacji jest odjęcie 14 dni od długości cyklu. W Pani przypadku więc owulacja występuje prawdopodobnie w 10-11 dniu cyklu (pierwszy dzień cyklu to dzień krwawienia miesiączkowego).

Określenie daty owulacji pozwala również oznaczyć dni płodne. Występują one 2-3 dni przed owulacją, w jej dniu oraz dzień po. Wówczas jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

W związku z tym, że cykle miesiączkowe są różnej długości, a metoda ta nie zawsze trafna ze względu na przesunięcia cyklu, to warto być czujnym na reakcje ze strony organizmu. W tym celu można mierzyć temperaturę oraz obserwować śluz.

Temat ten został poruszony w naszych artykułach, do lektury których zachęcamy. Znajdzie je Pani pod linkami: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja, https://portal.abczdrowie.pl/kalendarz-dni-plodnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.