Ile dni przed miesiączką zaczynają się dni niepłodne?

Witam, ile dni przed miesiączką zaczynają się dni niepłodne? i jak to wygląda w przypadku nieregularnego miesiączkowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by wyznaczyć dni płodne oraz móc dokładnie określić okres płodności i niepłodności w cyklu menstruacyjnym, konieczna jest znajomość własnego organizmu oraz mechanizmów zachodzących w trakcie cyklu.

Według teorii natomiast wyznaczenie dni płodnych zależne jest od długości cyklu – w przypadku bardzo krótkich cyklu owulacja może pojawić się nawet jeszcze w trakcie menstruacji, a w przypadku cykli długości minimum 28 dni okres miesiączkowania jest czasem niepłodnym.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Dni niepłodne, o których Pani pisze, czyli czas bezwzględnej niepłodności, trwa od momentu zakończenia owulacji aż do 1. dnia menstruacji. By wyznaczyć ten czas, konieczne jest wyznaczenie dnia owulacji, czyli szczytu płodności kobiety – teoretycznie wystarczy od daty spodziewanej miesiączki odjąć 14 dni.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wyznaczanie-dni-plodnych.

Natomiast w przypadku nieregularnych miesiączek konieczna jest obserwacja organizmu – zmiana temperatury w pochwie oraz zmiana konsystencji śluzu może być wskazówką.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/obserwacja-sluzu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.