Czy w tym wypadku może do owulacji dochodzić później?

Witam czy w cyklu 26 dni może do owulacji dochodzić później niż według kalendarzyka powinno ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie sposób stwierdzić z całą pewnością, kiedy wypada owulacja – nie jest datą stałą, natomiast wytyczne kalendarzyka czy też popularnych aplikacji wskazujących dni płodne powinny być dla kobiety tylko wskazówką, a nie pewnikiem. Teoretycznie owulacja pojawia się około 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia (w założeniu, że cykl trwa 28 dni, więc w Pani przypadku owulacja miałaby miejsce około 12 dni przed menstruacją). Proszę zapoznać się z tym artykułem, szczegółowo omawia, kiedy pojawia się owulacja i jak wyliczyć dni płodne: https://portal.abczdrowie.pl/wyznaczanie-dni-plodnych.
W praktyce odpowiedź na to pytanie może dać tylko obserwacja śluzu szyjki macicy i pomiar temperatury ciała. Natomiast takie obserwacje należy prowadzić przez co najmniej kilka cykli, bowiem często np. zmiany w wyglądzie śluzu są bardzo subtelne i zwłaszcza młode kobiety mają problem ze scharakteryzowaniem wydzieliny, a co za tym idzie – przyporządkowaniem jej do momentu cyklu. Tutaj nasz ekspert odpowiada jak wyglądają te pomiary, tj. metoda objawowo-termiczna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.
Natomiast odpowiadając na Pani pytanie – tak, owulacja może się przesunąć, dlatego właśnie nie można polegać na teorii. Przyczyn przesunięć jest naprawdę wiele: infekcja, zmiana trybu życia, w tym diety, przyjmowanie leków – zwłaszcza antybiotyków, a nawet stres czy spożycie alkoholu itd. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.