Kiedy są dni płodne?

Witam, mam pytanie, które od dłuższego czasu mnie nurtuje: kiedy właściwie są dni płodne? Czy wypadają one u każdej kobiety w tym samym czasie? Kiedy te dni płodne wypadają w przypadku nieregularnych cykli? Czy dni niepłodne są zawsze przez około tygodnia czasu od ostatniego dnia miesiączki? Czy można wyliczyć kalkulatorem dni płodne? Pytam ponieważ planuję ciążę i chciałabym to uszczegółowić, a nie mam za bardzo skąd czerpać takich informacji. Mam nieregularne cykle i właśnie ciekawi mnie jak to w takich sytuacjach wygląda. Czy dni płodne są także przed okresem? Ile dni trwają? Czy są jakieś objawy dni płodnych? Czy temperatura ciała się wtedy zmienia i gdzie ją mierzyć, aby była jak najbardziej dokładna. Czy picie alkoholu ma jakiś z tym związek? Czy można w jakiś sposób wydłużyć dni płodne? Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytanie, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Okres płodny i niepłodny każda kobieta musi nauczyć się rozpoznawać sama, jest to bowiem sprawa indywidualna, zależna przede wszystkim od długości cyklu. Okres poprzedzający owulację nie jest w każdym razie okresem bezwzględnie niepłodnym. W szczególności tydzień po końcu menstruacji może jak najbardziej być w swojej części okresem płodnym. Jedynie czas około dwóch tygodni po owulacji jest okresem bezwzględnej niepłodności.

Okres płodny to natomiast kilka dni poprzedzających owulację. Stosunek odbyty w tym czasie może doprowadzić do zapłodnienia, gdyż nasienie w drogach rodnych kobiety zostaje dostarczone tuż przed pęknięciem jajeczka, kiedy jest ono gotowe do zapłodnienia. Zwykle, przy 28-dniowych cyklach do owulacji dochodzi około 14. dnia, a okres płodny zawiera się mniej więcej pomiędzy 10. a 14. dniem. Z różnych przyczyn, w wyniku zaburzeń hormonalnych może dojść do owulacji nieco wcześniej lub później, przez co trudno jest określić dni płodne jedynie na podstawie kalendarza. Pomocne są dodatkowe obserwacje śluzu płodnego czy szyjki macicy. Więcej informacji może Pani znaleźć w mojej odpowiedzi na inne pytanie.

Pozdrawiam serdecznie!