Czy mogę jednak być w ciąży?

Dzień dobry. Mam niedoczynność tarczycy, mam problem z nieregularnym okresem. Z moim partnerem odbyliśmy stosunek „przerywany” jestem sama pewna że partner nie miał wytrysku we mnie. Nie miałam wtedy tez dni płodnych. Byłam chwilę po okresie. Mam wszystkie objawy miesiączki jak zazwyczaj m.in. (tkliwe piersi, wzdęcia, ból podbrzusza). Powinnam była dostać okres 2 dni temu lecz niestety dalej się on nie pojawia. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, a brak wytrysku nie daje gwarancji, że nie zajdzie Pani w ciążę. Podczas współżycia mężczyzna wydziela bowiem płyn preejakulacyjny, w którym również mogą znajdować się plemniki zdolne do zapłodnienia. W związku z tym każdy niezabezpieczony stosunek może doprowadzić do ciąży i należy się z tym liczyć.

Dwudniowe opóźnienie miesiączki nie jest jednak jeszcze niepokojące. Na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, dlatego okres może spóźniać się na przykład z powodu stresu. W obecnej sytuacji najlepiej wykonać test ciążowy, który da Pani jednoznaczną odpowiedź.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-przerywany-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-a-stosunek-przerywany, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-przerywany-a-ciaza-u-nastolatki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.