Czy po tym stosunku szansa na ciążę jest dość duża?

Dzień dobry,przedwczoraj (03.08) odbywałam dwa razy stosunek z moim chłopakiem. Pierwszy raz był w prezerwatywie,ale skończył poza mną. Po wszystkim chłopak nie umył ani nie wytarł penisa,wsadził go do majtek. Po około godzinie-dwóch kochaliśmy się drugi raz,tym razem bez zabezpiecznia.Trwało to nie więcej niż minutę,chłopak nie miał wytrysku. Dzień owulacji według kalendarzyka nastąpi w piątek 07.08,a więc stosunek miał miejsce 4 dni przed owulacją.Czy istnieje szansa zajścia w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

owulacja jest niejako szczytem dni płodnych – to wówczas dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Warto jednak pamiętać, że seks nie tylko podczas owulacji niesie za sobą szansę na zapłodnienie, lecz podczas trwania dni płodnych również – a zatem zarówno na kilka dni przed jajeczkowaniem i kilka dni po nim. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja.

Oznacza to, że prawdopodobnie miała Pani dni płodne podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczeń. Zatem istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę z uwagi na hipotetyczną obecność ejakulatu na członku partnera (np. pod napletkiem). Tak jak wspomniałam – ryzyko jest małe, ale trzeba się z nim liczyć, zatem sugeruję, by na przyszłość pamiętali Państwo o stosownym zabezpieczeniu, zwłaszcza podczas dni płodnych. Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/metody-antykoncepcji-dla-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.