Czy jest ryzyko ciąży w moim przypadku?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę w moim przypadku. Kochałam się z moim partnerem podczas aktualnego cyklu dwa razy(bez zabezpieczenia, nie doszło do wytrysku w pochwie, lecz dopiero po jakiś 10min od penetracji poprzez stymulację członka dłonią) dodam ze to były nasze pierwsze razy. Miesiączkuje regularnie. Przy naszym pierwszym stosunku, prawdopodobnie rozpoczynały się moje dni płodne. Dzisiaj mam dzień planowanej miesiączki, lecz jej nie ma. Aktualnie jestem tez przeziębiona (ból głowy, gardła, stan podgorączkowy) i odczuwam mdłości od kilku dni. W ostatnim czasie tez byłam bardzo zmęczona, ponieważ dużo pracowałam oraz byłam narażona na stres. Bardzo prosze o odpowiedź. Wizja bycia mama aktualnie mnie przeraża. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdy seks z penetracją pochwy penisem jest obarczony określonym ryzykiem ciąży, które dodatkowo zwiększa się przy stosunkach bez zabezpieczenia czy w trakcie owulacji (lub dni płodnych). To oznacza, że u Pani nie sposób wykluczyć ryzyka ciąży, ponieważ zdolne do zapłodnienia plemniki mogą znajdować się nie tylko w ejakulacie, ale także w płynie preejakulacyjnym, który może pojawić się nawet na długo przed wytryskiem.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Warto więc wykonać test ciążowy, by wykluczyć zapłodnienie, natomiast proszę również pamiętać, że zarówno infekcje, jak i stres mogą powodować zaburzenia hormonalne. Te z kolei mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania. Stąd też możliwe, że okres pojawi się lada dzień, a Pani nie ma powodu do obaw.

O możliwych przyczynach opóźnień miesiączki przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Niemniej warto rozważyć antykoncepcję dogodną dla obojga partnerów, która zmniejszy ryzyko nieplanowanej ciąży, zwłaszcza jeśli są Państwo młodzi i niedoświadczeni, a Pani dodatkowo nie ma pewności co do występowania owulacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.