Czy okres może się spóźniać przez stres?

Witam, uprawiałam seks z facetem z prezerwatywa ale raz będąc mokry dotknął/ otarł mnie tam bez niej... 2 razy dostałam okres z czego drugi dostałam 3 dni wcześniej i obecnie spóźnia mi się 4 dzień. Już pzed pierwszym okresem się stresowałam a nie wzięłam się za test ciążowy no ze stresu. Obecnie byłabym chyba w jakimś 10 tygodniu ciazy, nie bola mnie piersi, mdłości nie mam ale się naczytałam ze można bezobjawowo ciąże przechodzić... czy okres spóźnia mi się przez stres?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisana sytuacja nie niesie za sobą ryzyka zapłodnienia – ryzyko jest właściwie zerowe, natomiast całkowite wykluczenie go będzie możliwe po wykonaniu testu ciążowego, do czego serdecznie Panią zachęcam.

Jeżeli dotychczas dwukrotnie miesiączkowała Pani, a menstruacja nie budziła Pani wątpliwości, to sądzę, że przyczyn opóźnienia krwawienia w tym miesiącu należy upatrywać gdzie indziej. Przyczyn zaburzeń cyklu może być wiele – poczynając od stresu, o którym Pani wspomina, przez zmianę diety, trybu życia, aż po zaburzenia hormonalne czy niektóre leki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Warto jeszcze wspomnieć, że bezobjawowa ciąża to mit – o ile niekiedy symptomy wczesnej ciąży są tak subtelne, że pierwsze 4-6 tygodni upływają kobiecie w nieświadomości, tak wraz z brakiem spodziewanej miesiączki pojawiają się objawy, które trudno zignorować. Być może przydatny będzie ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Sądzę, że może Pani spokojnie czekać na menstruację, a jeżeli nie pojawi się po ok. 35. dniu cyklu – warto odwiedzić ginekologa. A tutaj garść wskazówek, jak przyspieszyć nadejście menstruacji: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.