Czy okres może się spóźniać ze względu na stres?

Witam. Pierwszy dzień mojej ostatniej miesiączki to 12 listopad. 20 listopada po raz pierwszy współżyłam i później robiłam to już regularnie. Dzisiaj jest 3 dzień jak spóźnia mi się okres, pierwszego dnia kiedy spóźniał mi się okres zrobiłam test ale wynik był negatywny. Prezerwatywa za każdym razem była cała, zawsze ją sprawdzaliśmy przed jak i po. Uprawialiśmy również Petting w dwie strony, lecz bez jego wtrysku. Czy to możliwe że jestem w ciąży? Czy okres może spóźniać się ze względu na stres? Od początku współżycia bardzo uważałam na zabezpieczenie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skuteczność mechanicznej metody antykoncepcji, jaką jest prezerwatywa wynosi maksymalnie 90%, przy założeniu, że jest używana poprawnie (właściwie założona i w odpowiednim momencie itd.). Zatem nie można wykluczyć ciąży w Państwa przypadku, choć jest ona mało prawdopodobne. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-prezerwatywy.

Przyczyn spóźniającego się okresu może być wiele, poczynając od stresu, o którym Pani wspomina, aż po choroby narządu rodnego. Proszę jednak pamiętać, że niewielkie zaburzenia cyklu menstruacyjnego zdarzają się nawet zdrowym, regularnie miesiączkującym kobietom. Dopiero gdy długość cyklu przekracza 42 dni konieczne jest zgłoszenie się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny braku miesiączki.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.