Czy ryzyko zajścia w ciążę istnieje w tej sytuacji?

1 listopad aodbylam z partnerem krótki stosunek zabezpieczony prezerwatywą, do wytrysku nie doszło, dziś 13.11 powinnam mieć miesiączkę, jednak nic na to nie wskazuje, wczoraj zrobiłam dwa testy ciążowe oba negatywne, dziś w dniu spodziewanej miesiączki kolejny również negatywny, czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę, dlaczego okres się spóźnia, czym może być to spowodowane proszę o odpowiedź, sytuacja jest bardzo stresująca

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanej przez Panią sytuacji nie występuje ryzyko ciąży, co potwierdzają negatywne wyniki testów ciążowych. Dlatego też nie ma Pani powodów do obaw o ciążę.

Natomiast co do spóźniającej się menstruacji, to przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Poczynając od zupełnie błahych infekcji, intensywnego wysiłku fizycznego, zmiany diety czy nadmiernego stresu – te wszystkie czynniki mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu, prowadząc do niewielkich przesunięć w cyklu. Zdarza się to nawet zdrowym, miesiączkującym regularnie od lat kobietom i nie wskazuje na żadne zmiany patologiczne. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Jednak także poważne zaburzenia hormonalne oraz choroby narządu rodnego czy schorzenia ogólnoustrojowe mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Trudno to ocenić bez badań. Jeżeli menstruacja nie pojawi się w najbliższych dniach, to na pewno wskazana jest wizyta u ginekologa.

Należy ustalić stan dróg rodnych, wykonując badanie USG TV. W dalszej kolejności ocenia się w takich wypadkach stan hormonów płciowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Również zaburzenia pracy przysadki mózgowej czy tarczycy mogą powodować zaburzenia menstruacji, choć proszę pamiętać, że incydentalne opóźnienie krwawienia o kilka dni nie wskazuje na to.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.