Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w takiej sytuacji mogę być w ciąży?

Mam pytanie, otóż odbyłam stosunek dwa dni po owulacji, który był zabezpieczony i przerywany. Miesiączkę dostałam w terminie spodziewanym według kalendarzyka i miałam takie same objawy jak zwykle, czyli ból piersi, trwała 6 dni i była ona obfita. Czy w tej sytuacji mogę być w ciąży jeśli zrobiłam dodatkowo test ciążowy po 5 tygodniach od stosunku z wynikiem negatywnym? Martwię się, ponieważ za kilka dni mam dostać kolejna miesiączkę a nie mam do niej żadnych objawów jak np. ból piersi przed. Chciałam tez zaznaczyć, że dwa dni temu bolał mnie prawy jajnik i zaczęły bolec plecy, a także bardzo się denerwowałam możliwością, ze mogłabym być w ciąży.
KOBIETA, 18 LAT 7 miesięcy temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w opisanej sytuacji nie występuje ryzyko zapłodnienia – zastosowana antykoncepcja oraz wytrysk poza drogami rodnymi wykluczają taką ewentualność, co potwierdza negatywny wynik wykonanego testu ciążowego.

Przyczyn nieregularności w cyklu miesiączkowym może być wiele – nie tylko ciąża odpowiada za brak okresu w spodziewanym terminie – zdarza się to nawet zdrowym, regularnie miesiączkującym kobietom. Niekiedy wpływ na to mają czynniki takie jak stres czy np. antybiotykoterapia, w innych wypadkach za brak miesiączki odpowiadają zaburzenia hormonalne związane z poważnymi schorzeniami ginekologicznymi, jak np. PCOS czy endometrioza. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Myślę, że spokojnie może Pani oczekiwać miesiączki, jeżeli zaś cykl wydłuży się do 40. dni, warto skonsultować się z ginekologiem w celu wykonania stosownych badań, poczynając od badania palpacyjnego i USG TV aż po badania hormonalne, jeżeli specjalista uzna to za konieczne.

Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy