Czy ten brak okresu może świadczyć o jakiejś chorobie?

Dzień dobry! Jestem troche zaniepokojona ponieważ uprawialismy z moim partnerem stosunek seksualny z prezerwatywa lecz jego nasienie nie wypłynęło do prezerwatywy okres po tym stosunku dostalam normalnie w terminie i od ostatniego okresu to tego momentu nie uprawialismy seksu, okres mi sie spoznial juz 9 dni wiec postanowiłam zrobic test ciazowy- okazał sie negatywny a ja nadal nie mam okresu czy to może świadczyć o jakiejś chorobie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście ciąża to nie jedyna przyczyna możliwego opóźnienia menstruacji. Niektóre powody są czysto fizjologiczne, inne mogą być bezpośrednim skutkiem naszych decyzji żywieniowych czy zmiany trybu życia, a nawet stresu, a jeszcze inne – faktycznie świadczą o chorobach, w dodatku nie tylko tych z dziedziny ginekologii. Inne możliwe przyczyny braku miesiączki pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

W Pani przypadku nie sposób ocenić z czego wynika brak miesięcznego krwawienia. Jeżeli długość cyklu na tę chwilę przekracza 35 dni, czyli górną granicę normy, to należy wybrać się do ginekologa. Specjalista oceni stan narządu rodnego za pomocą badania ginekologicznego, USG lub USG TV (transwaginalnego). Jeśli te badania nie wskażą przyczyny braku okresu, to może być konieczne wykonanie badań hormonalnych. Więcej o zaburzeniach miesiączkowania przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.