Czy możliwe, że badania TSH nie wskażą choroby tarczycy?

Witam. Kilka razy miałam badanie tsh wszystko wychodziło w normie. Jednak mam wrażenie że szyja jest opuchnięta, jakby drugi podbródek mi się robi. Dodatkowo spostrzegłam że owłosienie stało się widoczniejsze. Mam ciemniejsze włosy na dłoniach, często pojawia się wąs. Jest to niehigieniczne staram się usuwać ale bardziej martwi mnie przyczyna. Czy możliwe że badania tsh nie wskażą choroby tarczycy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowy poziom TSH nie zawsze wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Faktycznie badanie stężenia tyroksyny we krwi jest badaniem najtańszym, najszybszym i względnie wiarygodnym, stąd jest pierwszym krokiem w diagnostyce chorób tarczycy.

Jednak zawsze wtedy, gdy mimo stężenia TSH w granicach normy pojawiają się niepokojące dolegliwości, które mogą świadczyć o zaburzeniu pracy tego gruczołu, należy poszerzyć diagnostykę – o pozostałe hormony tarczycowe oraz, zwłaszcza w Pani przypadku, o USG tarczycy. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Zatem również przy prawidłowym poziomie TSH możliwe są wola guzkowe, choroba Hashimoto, a nawet rak tarczycy. W przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy z kolei możliwe są także reperkusje zdrowotne wykraczające poza samą tarczycę – mam tu na myśli np. podwyższenie aktywności jajników. Stąd też zdecydowanie powinna Pani zbadać przyczynę nadmiernego owłosienia, to jest hirsutyzmu – może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi związanymi z nowotworami tarczycy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm.

Proszę nie zwlekać z wizytą u endokrynologa, jest to konieczne, by rozwiać Pani wątpliwości i wyjaśnić przyczynę Pani problemów zdrowotnych.

Być może także ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.