Czy ten ból piersi i brak okresu mogą być objawami ciąży?

Czy mogę być w ciąży? Miałam współżycie 27.06. Potem normalna miesiączka od12.07 do 16.07, dzień przerwy i potem plamienia 4 dni. Dzisiaj jest 15.08 A okresu nie dostałam. Mam bolesne piersi i objawy jak ciąża albo menopauza.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli po stosunku płciowym, który Pani zdaniem niósł za sobą ryzyko zapłodnienia wystąpiła menstruacja w normalnej postaci, która nie budziła Pani wątpliwości, to raczej ciąża jest mało prawdopodobna.

Brak regularnych miesiączek, plamienia pomiędzy nimi oraz dolegliwości związane z obrzękiem piersi mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych zwiastujących zbliżającą się menopauzę. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/menopauza.

Jednak, by to potwierdzić lub wykluczyć konieczne są badanie hormonalne, bez nich można jedynie wykluczyć ciążę. Dlatego też może Pani wykonać test ciążowy na obecność beta hCG w moczu.

Natomiast o badaniach hormonalnych decyduje ginekolog – istotne, by zostało wykonane badanie, najlepiej USG TV, ponieważ plamienia śródcykliczne bywają objawem wielu schorzeń ze strony narządu rodnego. Jeżeli badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, wówczas warto wykonać badania hormonalne. O nich przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.