Dlaczego mam te bóle podbrzusza w wieku 20-lat?

Witam! Od jakiegoś czasu czuje sie inaczej towarzysza mi osłabienie, bóle podbrzusza konkretniej jajników, uderzenia gorąca, dreszcze. co może być tego przyczyna ? podejrzewałam ze zmiana tabletek na jednoskładnikowe jednak lekarz zaprzeczył. pojawiło sie u mnie podejrzenie endometriozy dlatego nastąpiła zmiana tabletek z dwuskladnikowych. ostatni stosunek odbył sie przed krwawieniem które wystąpiło. juz nie wiem czy mogą być to problemy o podłożu ginekologicznym

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badań ciężko określić przyczynę Pani złego samopoczucia, ale niewykluczone, że są to dolegliwości na tle hormonalnym, mające związek ze zmianą preparatu antykoncepcyjnego na jednoskładnikowy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Najpierw należy wykluczyć przyczyny na tle ginekologicznym, stąd wskazane byłoby wykonanie USG TV (o ile jeszcze go Pani nie wykonywała) oraz USG jamy brzusznej. W dalszej kolejności można byłoby zbadać hormony płciowe oraz wykonać morfologię z rozmazem, oznaczając przy tym hormony tarczycowe (TSH, fT4, fT3).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.