Jakie badania wykonać, aby znaleźć źródło niepowodzeń?

Witam Od marca staramy się o dziecko.. Niestety bez rezultatów. Wykonałam badania tarczycy wyszło tsh 4.1 włączono leczenie euthyrox 50 aktualny wynik to 0.83 Niestety nadal bez pozytywnych wyników. Jakie badania wykonać dodatkowo aby w szybki sposób znaleźć źródło niepowodzeń? Idę na kolejną wizytę do lekarza chciałabym mieć jak najwięcej wyników aby pomóc w zdiagnozowaniu problemów.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dotychczas nie odnotowała Pani problemów z płodnością – nie starali się Państwo bezskutecznie o dziecko w czasie dłuższym niż rok, to nie ma Pani powodu do niepokoju. W przypadku zdrowej pary przyjmuje się, że rok to czas, który przyszli rodzice powinni sobie dać, by doszło do zapłodnienia.

Natomiast, jeśli bardzo Pani zależy, by mimo wszystko wcześniej sprawdzić przyczynę domniemanej niepłodności, to warto skonsultować z endokrynologiem wyniki badań hormonów tarczycy – nie tylko TSH, ale też fT3, fT4 oraz przeciwciał anty-TPO, co powinno dać pełen obraz stanu tarczycy. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie.

Pozostałe badania, które wykona Pani w gabinecie ginekologa, to: USG narządu rodnego, a w przypadku gdy specjalista uzna to za konieczne: histeroskopia i/lub badanie drożności jajowodów. Proszę pamiętać, że tego typu badania wykonuje się, gdy ginekolog podejrzewa niepłodność lub bezpłodność – u Pani na razie nie ma ku temu podstaw. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-droznosci-jajowodow.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, które może Pani wykonać na własną rękę, to są to badania hormonalne. Poza hormonami tarczycy, może Pani ocenić: poziom prolaktyny, testosteronu, estrogenów, FSH, LH i AMH. O badaniach hormonalnych traktuje ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.