Dlaczego mam te bóle podbrzusza podczas starań o ciążę?

Witam, mam 30 lat, od 4 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety bez efektów. Jednak od czasu rozpoczęcia starań zaczęły pobolewać mnie jajniki, podbrzusze... byłam dwa miesiące temu u ginekologa - badanie dopochwowe i cytologia bez zarzutu. Miesiąc temu znów pojechałam do ginekologa tyle że innego jednak diagnoza taka sama - wszystko w porządku. Teraz pojawia się problem. Okres mam regularnie co 30 lub 31 dni. Dziś (24.11.2020) powinnam dostać okres . Okresu brak. Od 20.11.2020 mam plamienie bardzo skąpe jednak towarzyszą mu bóle podbrzusza które utrzymują się praktycznie cały dzień z mniejszą lub większą intensywnością. Wykonałam 3 testy ciążowe (wczoraj i dziś) i wyszły negatywnie. Więc co może być przyczyną? Czy mam poczekać czy kolejny raz w ciągu 3 miesięcy iść do ginekologa.. ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli cytologia i badanie przezpochwowe nie wykazały żadnych niepokojących zmian czy patologii w obrębie narządu rodnego, to niewykluczone, że Pani problemy wynikają z zaburzeń hormonalnych.

Skąpe plamienia przed miesiączką, czy raczej: w drugiej połowie cyklu, mogą wskazywać na tzw. niedomogę lutealną, a ta z kolei oznacza niski poziom progesteronu koniecznego do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/faza-lutealna.

Również inne nieprawidłowości związane z hormonami płciowymi, a nawet hormonami tarczycy mogą powodować zaburzenia cyklu, brak owulacji i trudności z zajściem w ciążę. Niestety są to tylko domysły, dlatego sugeruję wizytę u lekarza – najlepiej gdyby był to ginekolog-endokrynolog. Dodatkowo sugeruję badanie USG TV, by ocenić stan jajników – również torbiele na jajnikach powodują zaburzenia hormonalne, a także brak menstruacji i plamienia acykliczne. O hormonach płciowych przeczyta Pani pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Być może również ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.