Dlaczego mam skrzepy w wydzielinie z pochwy?

Witam mam 32 lata. Odkąd miesiączkuje w mojej wydzielinie pojawiały się co miesiąc skrzepy. Po wykonaniu badania HyCoSy pare miesięcy temu skrzepy ustały. Co jest przyczyna ?czy to normalne ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skrzepy w wydzielinie miesiączkowej są naturalnym objawem. Świadczą one o złuszczaniu się endometrium. Niejednokrotnie miesiączka może przebiegać z wydzielaniem się jedynie krwi miesiączkowej. Niemniej jednak u wielu kobiet występuje także obecność skrzepów. Zwykle nie są one wielkich rozmiarów i nie powinny wzbudzać niepokoju. Są one efektem działania hormonów kobiecych na błonę śluzową jamy macicy, która w odpowiednim momencie cyklu zaczyna się złuszczać, aby mogła pojawić się miesiączka. Oczywiście skrzepy o dużych rozmiarach, którym towarzyszy wzmożone krwawienie, silny ból, wymioty czy nudności mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Jeśli pojawiają się one za każdym razem to zapewne należy rozważyć wizytę u lekarza, aby sprawdzić czy nie ma np. torbieli jajników, polipów szyjki macicy czy mięśniaków. Podczas wizyty lekarskiej zostanie zapewne przeprowadzone badanie ginekologiczne, badanie USG dróg rodnych oraz jeśli lekarz uzna to za konieczne to może zlecić również badania hormonalne, np.: estrogen, estradiol, progesteron itp.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.