Co oznaczają te szare skrzepy z pochwy?
Dzień dobry, od tygodnia stosuje probiotyk iladian by odbudować florę bakteryjną pochwy. Od dwóch dni zauważyłam dziwną wydzielinę z pochwy. Są to szare skrzepy ( wyglądają jak mokry papier) nie jest ich dużo. Do tego więcej białej wydzieliny. Nie towarzyszy temu brzydki zapach żadne swędzenie i pieczenie. Czy takie szare skrzepy o konsystencji kartki papieru są normalne? Mam 21 lat, nie przechodziłam żadnych infekcji lecz 4 miesiące temu poroniłam w 3 miesiącu ciąży. Na USG jest wszytko dobrze.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że po zastosowaniu probiotyku dopochwowego doszło do pojawienia się wydzieliny o szarym kolorze. Nie ma Pani przy tym objawów infekcji w postaci świądu czy pieczenia. Dodatkowo wspomina Pani o tym, że kilka miesięcy temu poroniła w 4 miesiącu ciąży. Wydaje się, że faktycznie ten preparat może powodować pojawianie się wydzieliny o takim charakterze. Jeśli ten objaw ustąpi po kilku dniach, to zapewne będzie to wskazywało na stosowanie tego leku. Jeśli natomiast dojdą do tego objawy niepokojące w postaci bólu, świądu, pieczenia czy zmiany zabarwienia tej wydzieliny, to konieczne będzie spotkanie z lekarzem ginekologiem. Specjalista przeprowadzi badanie ginekologiczne i jeśli uzna za konieczne, pobierze wymaz z pochwy, jeśli nie będzie potrafił jednoznacznie określić charakteru śluzu. Na podstawie uzyskanych wyników możliwe będzie zastosowanie u Pani odpowiedniego leczenia, które zapewne przyniesie poprawę samopoczucia i komfortu życia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-czy-warto-je-stosowac
https://parenting.pl/wydzielina-z-pochwy-opis-wydzielina-normalna-wydzielina-niepokojaca
https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie