Dlaczego mam te silne objawy przed okresem?

Mam nietypowe dolegliwości podczas okresu. Zamiast bólu odczuwam mdłości; parcie na stolec; zatwardzenie (czasem zamiast tego pojawia się biegunka); dziwne uczucie w kończynach, plecach oraz brzuchu; brak apetytu; osłabienie, wrażenie wzdętego brzucha. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam. Czuję się tak w pierwszym dniu okresu, czasem przeciąga się to też na drugi. Nie mogę wtedy normalnie funkcjonować i czuję się fatalnie, muszę trzymać się cały czas za brzuch i często siedzieć w ubikacji, a i tak przeważnie nie mogę wydalić kału. Nabyłam takie dolegliwości niedługo po tym, jak zaczęłam miesiączkować (miałam wtedy prawie 14 lat, teraz mam prawie 22), choć z początku odczuwałam tylko bóle w podbrzuszu jak wszyscy. Czy mogę sobie jakoś ulżyć w tych dniach?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, jak przebiega menstruacja, a także stopień nasilenia dolegliwości bólowych tego okresu najczęściej jest cechą osobniczą – w przypadku bólu o charakterze pierwotnym. Oczywiście dolegliwości ze strony układu trawiennego mogą też wynikać z podrażnienia błony śluzowej żołądka w przebiegu choroby zwanej endometriozą.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza.

Jeżeli dotychczas nie konsultowała Pani swoich dolegliwości z ginekologiem, zdecydowanie warto udać się na wizytę. W przypadku niewykrycia żadnych nieprawidłowości w budowie czy funkcjonowaniu narządu rodnego, silne dolegliwości bólowe mogą być wskazaniem do przepisania Pani tabletek antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja hormonalna stosowana jest nie tylko jako środek zapobiegawczy ciąży, ale także jako lek regulujący cykl miesiączkowy, zmniejszający obfitość krwawień menstruacyjnych oraz dolegliwości bólowe.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet oraz https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.