Dlaczego mam kłucie pochwy w ciąży?

Witam jestem w 17 tyg ciąży od 3 dni kłóje mnie pochwa przy chodzeniu czasem przy leżeniu , raz mnie mocno zabolało wtedy kiedy pierwszy raz się to pojawiło teraz kłócie jest słabe ale wyczuwalne , byłam kilka dni temu u lekarza i wszystko ok , posiew z moczu ujemny , ale pojawiły się białe klejące się upławy czy można wziąść pimafucin globulki w razie czego wizyta u lekarza jutro :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kłucie w pochwie, bóle pachwin oraz miednicy to częste dolegliwości, rozpoczynające się od II trymestru ciąży. Mają początkowo związek z rozrastaniem się macicy, a także zupełnie odmiennym funkcjonowaniem stawów (co ma związek z wydzielaniem w tym okresie tzw. relaksyny). Później, tj. w III trymestrze ciąży, wiele dolegliwości będzie wiązało się dodatkowo z ruchami dziecka i uciskiem na okoliczne narządy wewnętrzne. Dopóki bóle nie przypominają bolesnych skurczy miesiączkowych i nie towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Jeśli ma Pani wątpliwości co do charakteru bólu, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Białe upławy faktycznie mogą świadczyć o infekcji grzybiczej – jest to zdecydowanie najczęstsza przypadłość ciężarnych. Jednak Pimafucin to lek na receptę, wydawaną przez lekarza, który powinien zadecydować o konieczności zastosowania natamycyny w ciąży. Zatem bez jego diagnozy nie powinna Pani stosować tego leku. Odsyłam do artykułu dotyczącego infekcji intymnych podczas ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Zamiast tego może Pani zastosować probiotyki ginekologiczne oraz wzbogacić dietę o produkty fermentowane – kiszonki i kefir, jogurty oraz maślankę. Rozchwianie hormonalne w okresie ciąży niestety przyczynia się do zwiększonej podatności na infekcje intymne z uwagi na zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Więcej o infekcjach grzybiczych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.