Dlaczego mam te kłucia w pochwie w 17 tygodniu ciąży?

Dzień dobry, chciałabym zapytać o kłucia w ciąży tak jakby w pochwie i często czuję je po lewej stronie jakby na wardze sromowej. Trawją od ok 12tc, a jestem w 17tc. Na wizycie miesiąc temu lekarz badał palcami szyjkę i nie wyczuł nieprawidłowości. Czy to może być kwestia infekcji (mimo że śluz mam normalny i nic mnie nie swędzi), czy to fizjologia - rozciąganie się więzadeł i macicy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kłucie w pochwie może wynikać zarówno z rozciągania więzadeł macicy, jak i wskazywać na infekcję intymną.

Ostateczną odpowiedź może dać tylko lekarz ginekolog po wykonaniu badań. Jeśli jednak nie odczuwa Pani innych niepokojących dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie czy upławy, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku, a kłucie w pochwie to objaw fizjologiczny. Rozciąganie macicy jest szczególnie intensywne w drugim i trzecim trymestrze, a ból ten może promieniować. Ulgę może przynieść przebywanie w pozycji leżącej.

Temat kłucia w pochwie w ciąży został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który dostępny jest pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-krocza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.