Co może oznaczać kłucie pdbrzusza w ciąży?

Jestem w 9 tygodniu ciazy. Przez weeken czułam dziwny ucisk w podbrzuszu byl tak mocny ze ledwo chodzilam. Czy moze to cos zlego oznaczac?? Czy wogole na tym etapie ciazy mozna poronic i nie wiedziec o tym nie miec objawow?? Boje sie ze nie piszlam z tym do lekarza i cos sie stalo

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na wszelki wypadek warto skonsultować te objawy z ginekologiem prowadzącym ciążę, natomiast nie jest możliwe by doszło do tzw. poronienia samoistnego i żeby nie miała Pani świadomości tego, co się dzieje. Możliwe są jednak różnorakie powikłania i nieprawidłowości w przebiegu ciąży, które mogą zostać wykryte tylko dzięki badaniu ginekologicznemu lub USG.

Opisywany ucisk podbrzusza raczej nie nosi znamion groźnego – jeśli nie pojawiły się dodatkowo plamienia czy krwawienia, bóle kręgosłupa, regularne skurcze i inne, niepokojące symptomy, to być może dyskomfort ma związek z powiększającą się stale macicą lub bólami więzadeł macicy. Te najczęściej pojawiają się dopiero w II trymestrze ciąży z uwagi na coraz większy brzuch i mają postać ostrego kłucia oraz wrażenia ciągnięcia w podbrzuszu, pęcherzu moczowym, a nawet w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nasilają się pod wpływem działania grawitacji, więc ulgę może przynieść odpoczynek w pozycji leżącej.

Więcej o bólu podbrzusza w naszym artykule – zachęcam do lektury, gdyż być może odnajdzie tam Pani odpowiedź na pytanie o przyczynę swoich dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy. Jednocześnie zachęcam do skontaktowania się z lekarzem, może zalecić zażywanie magnezu i leków rozkurczowych, które przyniosą ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.