Dlaczego boli mnie brzuch w 22 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 22 tygodniu ciąży. Mogę powiedzieć że od początku ciąży pobolewa mnie brzuch ale dzisiaj od jakiś 3-4h boli ciągle i tak jakby cały ale bardziej po lewej stronie . Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, czy bóle dotyczą podbrzusza czy nadbrzusza. W przypadku bólu dolnej części brzucha dolegliwości mogą mieć związek z fizjologią ciąży, to jest skurczami przepowiadającymi, bólami więzadeł, powiększającą się macicą czy przemieszczaniem się płodu. Więcej o anatomii ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Niekiedy bóle podbrzusza sygnalizują rozwieranie szyjki macicy i wówczas powinny być sygnałem do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące symptomy, np. upławy, krwista wydzielina czy bóle kręgosłupa. Proszę zapoznać się z tym artykułem, dowie się Pani, na co warto zwrócić uwagę: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Bóle brzucha mogą mieć także związek z układem pokarmowym – zarówno hormony wpływające na spowolnienie perystaltyki jelit, jak i zmniejszająca się przestrzeń dla narządów wewnętrznych, w tym żołądka, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Niestety z biegiem czasu będą się one nasilać z uwagi na stale powiększający się brzuch. Warto mieć to na uwadze, choć oczywiście sugeruję, by na wszelki wypadek poinformowała Pani o wszystkich dolegliwościach swojego lekarza prowadzącego. Być może przydatny będzie również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-wzdecia-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.