Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ból podbrzusza to jeden z najczęściej występujących objawów w trakcie ciąży. Nie zawsze musi on być powodem do niepokoju. Często jest bowiem związany z rozrostem macicy i uciskiem na narządy wewnętrzne.

O przyczynach bólu podbrzusza w ciąży przeczyta Pani w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

W trzecim trymestrze pojawiają się skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Przygotowują one macicę do zbliżającego się porodu. Bóle przypominające menstruacyjne pojawiają się także kilka tygodni przed rozwiązaniem.

Wspomina Pani, że ból jest silny. W związku z tym powinien on zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Należy sprawdzić, czy nie doszło do odklejenia łożyska lub innej patologii.

Co do nudności, to zazwyczaj pojawiają się one w pierwszym trymestrze ciąży, ale niektóre ciężarne mogą je odczuwać przez całą ciążę. W trzecim trymestrze macica uciska wiele narządów. Ucisk na żołądek doprowadza do uciążliwych dolegliwości, takich jak refluks. Ważna w tym przypadku jest odpowiednia dieta.

Podobne pytanie pojawiło się w naszym serwisie pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-wieczorami-w-30-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy