Czy rozciąganie macicy może się objawiać takim bólem?

Czy rozciąganie więzadeł macicy w drugim trymestrze (17-18 tydz) może boleć tak, że wybudza w nocy? jak silne są to bóle czy to kwestia indywidualna? Z góry dziękuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, zdecydowanie jest to kwestia indywidualna. Od 13. do 27. tygodnia ciąży, czyli w drugim trymestrze, mogą pojawić się i są wówczas najbardziej dokuczliwe dolegliwości związane z rozciąganiem się więzadeł macicy, co jest spowodowane rosnącym i rozwijającym się prężnie płodem. Bóle te powinny zelżeć około 22. tygodnia ciąży. Większość kobiet charakteryzuje je jako ciągnięcie, kłucie i tępy ból dolnej części brzucha. Niekiedy mogą niepokoić – gdy ból umiejscawia się w plecach lub pęcherzu moczowym, ale też gdy występuje pod postacią ostrego kłucia w podbrzuszu. Najczęściej występuje podczas ruchu (zwłaszcza wpływ grawitacji ma związek z nasileniem dolegliwości), a także przy takich odruchach jak: kaszel, kichanie lub śmianie się. Być może występowanie takich dolegliwości nocą ma związek ze zmianą pozycji w łóżku, wtedy również ból więzadła obłego macicy może się być wyjątkowo dokuczliwy. Powinien jednak ustępować przynajmniej częściowo podczas odpoczynku. Sugeruję poinformowanie o tej dolegliwości ginekologa prowadzącego ciążę – tak na wszelki wypadek, by wykluczyć inne przyczyny bólu, np. skurcze. Więcej o bólu brzucha w ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.