Co oznaczają te kłucia w pępku w 28 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem obecnie w 28 tygodniu ciąży. Od dwóch dni odczuwam silne, kłujące bóle w okolicy pępka. Najczęściej występują podczas leżenia, obracania się z boku na bok czy też wstawania i innych czynności poprzez które napinają się mięśnie brzucha. Boli także przy uciśnięciu jednak nie jest to skóra. Wcześniej miałam już takie bóle jednak były one krótkotrwałe, trwały kilka minut. Skonsultowałam to z moim ginekologiem, dostałam informację, że takie bóle są normalne, jest to rozciąganie się macicy i w razie gdyby mocno bolało to można wziąć nospe (dodam, że ginekolog nie przeprowadził żadnego badania, po prostu stwierdził to z mojego opisu). Jednak tym razem boli mnie już drugi dzień bez przerwy i nospa nie pomaga. Proszę o informację, czy tak długotrwały ból to może być rozciąganie się macicy i za jakiś czas przejdzie czy lepiej zgłosić się pilnie do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lekarz miał rację. Rozciągająca się macica, a dokładniej jej więzadła powodują, że ciężarna może odczuwać kłujący ból. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów na każdym etapie w ciąży, a zwłaszcza w drugim trymestrze. Kobieta może wówczas odczuwać ciągnięcie, mrowienie, dyskomfort, skurcze czy rwący ból.

I choć dolegliwości te bywają bardzo uciążliwe, to niewiele można z nimi zrobić. Pomocne mogą okazać się nie tylko leki rozkurczowe, takie jak No-Spa, ale również rozciąganie się, ciepła kąpiel, odpoczynek czy odpowiednie nawodnienie.

Bóle związane z rozciąganiem macicy nie powinny trwać zbyt długo. Jeśli występują one już drugi dzień przerwy, a domowe sposoby nie pomagają, to proszę ponownie zwrócić się do lekarza i wykonać badania w ciąży, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Więcej o bólu brzucha w ciąży przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.