Co oznaczają te kłucia pod pępkiem u ciężarnej?

Dzień dobry, jestem w 12 tygodniu ciazy, od 3 dni mam częste, kujace bóle pod pepkiem. Czasami zdarza się to po jedzeniu, czasami bez wyraźnej przyczyny. Czy to jest normalne, wizytę kontrolną mam za 11 dni, czy mam wcześniej iść do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odczuwanie dolegliwości bólowych oraz kłucia pod pępkiem przez kobietę ciężarną najczęściej spowodowane jest zmianami zachodzącymi w organizmie, a dokładniej rozrastaniem się macicy. Poza tym rosnąca macica może delikatnie uciskać na narządy wewnętrzne – stąd uczucie napięcia w brzuchu oraz ucisku na pęcherz.

Rozciągające się więzadła, które trzymają macicę sprawiają, że ciężarna odczuwać może ból, kłucie czy ciągnięcie. Dolegliwości te są najbardziej dokuczliwe w pierwszym i drugim trymestrze.

Jeśli oprócz kłucia pod pępkiem pojawiają się inne objawy lub ból będzie bardzo silny proszę udać się do ginekologa wcześniej. Jeśli jednak kłucia sprawiają jedynie dyskomfort, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodu do obaw.

Więcej o bólu brzucha w ciąży przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.