Czy możliwe, że macica tak rośnie?

Jestem w 13.5 Tc. W dniu wczorajszym pojawiły się silne bóle w podbrzuszu. Powiedziałabym że okresowe... Bez żadnych upławów czy plamień. W nocy ból jakby się nasilił i zaczął martwić dlatego zgłosiłam się do szpitala. Wykonano badanie moczu oraz krwi, wyników nie widziałam, lekarka poinformowała mnie ze mam podwyższone CRP co świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Usg wykonane, badanie ginekologiczne - wszystko w porządku. Zostałam na oddziale, wdrożono antybiotyk, podano nospe i paracetamol dożylnie. Ból zelżał natomiast czuję go przy wstawaniu, przekręcaniu się na boki czy zgięciu brzucha - każdy moment kiedy napina się brzuch po prostu. Bóle potrafią promieniować do odcinka krzyżowego. Czy to możliwe że macica tak rośnie i uwiera????

Redakcja abcZdrowie

Witam, bóle okresowe w zależności od nasilenia, mogą być w ciąży niepokojące i skłaniać do wzmożonej czujności. Jeśli jednak była Pani w szpitalu, gdzie wykonano wszystkie rutynowe badania, to nie ma powodów do obaw, zwłaszcza, że wdrożono od razu leczenie, mające na celu pokonanie infekcji oraz zniwelowanie czynności skurczowej. Natomiast ból, który Pani obecnie doskwiera, w odróżnieniu od bólu związanego ze skurczami macicy, może być wynikiem rozciągania macicy, a powodują go wiązadła obłe. Zazwyczaj na tę dolegliwość skarżą się ciężarne w II trymestrze ciąży, kiedy płód jest coraz większy. Nietrudno bóle więzadeł odróżnić od innych dolegliwości, ponieważ nasilają się zwłaszcza podczas ruchu czy stania, gdy grawitacja robi swoje. Powininy zelżeć po odpoczynku, ale warto wiedzieć, że zmiana pozycji w łóżku również go może nasilać. Zazwyczaj ból spowodowany rozciąganiem macicy jest tępym lub kłującym bólem w okolicach podbrzusza czy krocza, ale może manifestować się także w pęcherzu moczowym czy odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zachęcam do lektury naszego artykułu, który omawia bóle podbrzusza na każdym etapie ciąży – z niego dowie się Pani, kiedy dolegliwości tych okolic powinny niepokoić, a kiedy są zupełnie naturalne. Zapraszam pod ten adres: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.