Czy można w ciąży stosować Pimafucin?

Witam, czy zazywajac acard 150 w ciazy mozna zastosowac globulki pimafucin? 3 trymestr

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Pimafucin w postaci globulek dopochwowych jest antybiotykiem przepisywanym przez lekarza ginekologa.

Substancją czynną tego leku jest natamycyna, która ma działanie przeciwgrzybiczne. Preparat ten stosowany jest w leczeniu drożdżycy błon śluzowych pochwy. Podczas kuracji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz dbać o higienę miejsc intymnych. Bardzo ważne jest, aby infekcję intymną w ciąży wyleczyć do końca. Niedoleczona grzybica może spowodować pewne powikłania.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowaniu tego leku, ale powinno się go przyjmować tylko ze wskazań lekarza.

W przypadku stosowania przez Panią leku Acard, należy poinformować lekarza o tym fakcie. Jednakże interakcje Pimafucinu z innymi preparatami leczniczymi nie zostały poznane.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, aby ocenił równoczesne przyjmowanie danych leków.

Podobna tematyka została opisana w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy

https://zdrowie.parenting.pl/grzybica-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.