Jak dawkować leki na grzybicę pochwy?

Lekarz ginekolog podczas badania ginekologicznego zdiagnozował mi grzybice pochwy i w związku z tym przypisał takie leki: - najpierw Pimafucin w globulkach (2 opakowania po 6 globulek!!! - w ulotce pisze że kuracja powinna trwać od 3 do 6 dni - czy nie pomylił on się przy tym antybiotyku i nie dał recepty na za duże opakowania? Podczas wizyty mówił żeby wybrać dwa opakowania, nie mówił po ile globulek, ale na recepcie przepisał opakowania po 6 i martwię się że to za dużo) - później Fluomizin (1 opakowanie tabletek dopochwowych - 6 sztuk) (one z kolei mają w jako częste działanie niepożądane w ulotce drożdżycę pochwy, na którą mam się leczyć...) - później Mucovagin oprócz tego maść Clotrimazolum w trakcie leczenia. Czy powinnam brać wszystkie te leki jak przepisał czy jest możliwość że pomylił się on w dawkowaniu (niestety parę razy zdarzało mu się pomylić przy wypisywaniu mi recepty i stąd moje zastrzeżenia)? Dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy!,

Infekcje intymne są dość powszechnymi schorzeniami dróg rodnych kobiet. Przyczyną takich infekcji są bakterie oraz grzyby, a leczy się je środkami farmakologicznymi oraz odpowiednią higieną i dietą.

Głównymi objawami infekcji intymnych są: pieczenie, świąd, obfite upławy oraz objawy ze strony pęcherza moczowego.

Wymieniła Pani różne rodzaje leków, które przepisał Pani lekarz ginekolog. Lek Pimafucin jest antybiotykiem o działaniu przeciwgrzybicznym, zawierający substancję czynną o nazwie Natamycyna. Stosuje się go w zakażeniach pochwy wywołanych przez drożdżaki Candida albicans. Lekarz przepisał Pani ten lek w większych niż podaje ulotka dawkach, jednakże jak Pani wspomniała powiadomił o przyjęciu dwóch opakowań. Prawdopodobnie chciał wydłużyć czas leczenia, żeby wyeliminować do końca problem. Ulotka leku nie donosi o przedawkowania tego leku.

Wspomniała Pani o kolejnym przepisanym leku jakim jest Fluomozin. Lek ten przepisuje się na stany zapalne pochwy związane z zakażeniami pochodzenia bakteryjnego, a substancją czynną jest chlorek dekwaliniowy. Czy ten lek został przepisany po bezpośrednim zakończeniu leczenia Pimafucinem? Prawdopodobnie lekarz mógł uznać, że należy wprowadzić leczenie przeciwbakteryjne, aby uzyskać lepsze efekty leczenia.

Co do leku o nazwie Mucovagin, jest on powszechnie stosowany po zakończonej antybiotykoterapii u kobiet. Lek ten regeneruje, odnawia i nawilża błonę śluzową pochwy.

Natomiast lek przeciwgrzybiczny Clotrimazolum w postaci maści jest często leczeniem pomocniczym i uzupełniającym w leczeniu stanów zapalnych pochwy.

Jeśli uważa Pani, że przepisane leki zostały źle dobrane, proponujemy ponowną wizytę u lekarza ginekologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Więcej na temat opisanego przez Panią schorzenia można przeczytać w niżej wymienionych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.