Ile w pochwie utrzymuje się Pimafucin?

Jak długo Pimafucin utrzymuje się w pochwie? Witam, stosowałam Pimafucin przez 6 dni, przez ile dni po zakończeniu leczenia utrzymuje się ten lek w pochwie? Ostatnia globulke przyjęłam w poniedziałek wieczorem a czwartek wieczorem uprawiałam seks oralny, i pochwowy. Czy jest ryzyko że ten lek jeszcze był obecny w pochwie ? I partner po stosunku oralnym, przez pocałunek mógł przenieść pozostałości globulki do moich ust? I czy spożycie takich pozostałości może mieć wpływ na działanie implantu antykoncepcyjnego? Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć nie ma informacji, które wskazywałyby jak długo składnik aktywny leku, czyli natamycyna utrzymuje się w organizmie, to jest mało prawdopodobne, by był w nim obecny po kilku dniach.

Więcej informacji dotyczących leczenia grzybicy pochwy w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy-pochwy.

Lek ma działanie miejscowe, więc nie wchłania się do krwiobiegu, a zostaje naturalnie usunięty za sprawą wydzieliny pochwowej, a także prawidłowej, codziennej higieny intymnej. Jest też mało prawdopodobne, by jego ewentualne spożycie w takiej ilości, jaka mogłaby się wiązać z seksem oralnym, stanowiło zagrożenie dla zdrowia.

Natomiast żadna ilość spożytej natamycyny nie ma wpływu na implant antykoncepcyjny, ponieważ w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych, hormony z implantu nie wchłaniają się z układu pokarmowego.

O zasadzie działania implantu antykoncepcyjnego może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/implant-antykoncepcyjny-zabieg-dzialanie-wady-przeciwwskazania.

Nic nie wskazuje na to, by doszło do osłabienia skuteczności implantu antykoncepcyjnego bądź zaburzenia działania antykoncepcji w jakikolwiek sposób.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.