Czy można łączyć Pimafucin i antybiotyk w ciąży?

Witam Jestem w 22tc ciąży.Jestem 6 dni po zakończeniu antybiotykoterapi Amotaksem(zapalenie pęcherza i zastoj w nerce)Od dwóch dni zmagam sie z pieczeniem,swędzeniem pochwy. Pojawiły się delikatne, białe, gęste, lekko grydkowate uplawy. Dostałam receptę na globulki Pimafucin, czy oprócz tego można stosować dopochwowo krem Clortimazolum?

Redakcja abcZdrowie

Witam, grzybicza infekcja pochwy jest częstym powikłaniem po kuracji antybiotykowej, a dodatkowym czynnikiem ryzyka takiej infekcji jest również ciąża. W pierwszej kolejności warto zadbać o probiotyk dla kobiet, przywracający równowagę mikrobiologiczną w pochwie dzięki pałeczkom kwasu mlekowego, można również stosować płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym. Tutaj więcej na temat grzybicy po antybiotykoterapii: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-po-stosowaniu-antybiotykow. Lek Pimafucin jest lekiem przeciwgrzybiczym – jeśli zapisał go lekarz, proszę trzymać się ściśle wytycznych lekarza. Dopiero w przypadku gdy kuracja tym lekiem nie przyniesie efektów, należy poszukać innego rozwiązania. Clotrimazolum w maści przede wszystkim nie powinno być stosowane dopochwowo – do tego służą globulki. Dodatkowo, jak informuje producent, składniki Clotrimazolum mogą osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych, w tym natamycyny, będącej składnikiem aktywnym leku Pimafucin. Poza tym ciąża to okres, w którym zdecydowanie nie wolno stosować jakichkolwiek farmaceutyków bez konsultacji z lekarzem – może to być niebezpieczne dla płodu. Clotrimazolum nie jest wskazany w ciąży – można go stosować tylko na wyraźne zlecenia lekarza, gdy inne metody leczenia zawiodą. Więcej o leczeniu kandydozy pochwy w ciąży w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.