Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 3 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można łączyć Pimafucin i antybiotyk w ciąży?

Witam Jestem w 22tc ciąży.Jestem 6 dni po zakończeniu antybiotykoterapi Amotaksem(zapalenie pęcherza i zastoj w nerce)Od dwóch dni zmagam sie z pieczeniem,swędzeniem pochwy. Pojawiły się delikatne, białe, gęste, lekko grydkowate uplawy. Dostałam receptę na globulki Pimafucin, czy oprócz tego można stosować dopochwowo krem Clortimazolum?
KOBIETA, 31 LAT 2 tygodnie temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, grzybicza infekcja pochwy jest częstym powikłaniem po kuracji antybiotykowej, a dodatkowym czynnikiem ryzyka takiej infekcji jest również ciąża. W pierwszej kolejności warto zadbać o probiotyk dla kobiet, przywracający równowagę mikrobiologiczną w pochwie dzięki pałeczkom kwasu mlekowego, można również stosować płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym. Tutaj więcej na temat grzybicy po antybiotykoterapii: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-po-stosowaniu-antybiotykow. Lek Pimafucin jest lekiem przeciwgrzybiczym – jeśli zapisał go lekarz, proszę trzymać się ściśle wytycznych lekarza. Dopiero w przypadku gdy kuracja tym lekiem nie przyniesie efektów, należy poszukać innego rozwiązania. Clotrimazolum w maści przede wszystkim nie powinno być stosowane dopochwowo – do tego służą globulki. Dodatkowo, jak informuje producent, składniki Clotrimazolum mogą osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych, w tym natamycyny, będącej składnikiem aktywnym leku Pimafucin. Poza tym ciąża to okres, w którym zdecydowanie nie wolno stosować jakichkolwiek farmaceutyków bez konsultacji z lekarzem – może to być niebezpieczne dla płodu. Clotrimazolum nie jest wskazany w ciąży – można go stosować tylko na wyraźne zlecenia lekarza, gdy inne metody leczenia zawiodą. Więcej o leczeniu kandydozy pochwy w ciąży w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy