Witam serdecznie,
Bolesne miesiączki – tak powszechnie określa się silne bóle kurczowe okolicy krzyżowej oraz podbrzusza, występujące u kobiet podczas menstruacji. Bóle dają o sobie znać z reguły tuż przed okresem i na jego początku. Jest to stosunkowo częsta przypadłość kobiet. Ból brzucha towarzyszący miesiączce jest czasem tak silny, że zmusza do pozostania w łóżku nawet przez kilka dni. Różne są przyczyny tych dolegliwości, wyróżnia się przyczyny pierwotne (czynnościowe) – związane z wystąpieniem cyklu owulacyjnego, bez uchwytnej przyczyny patologicznej. Zazwyczaj bolesne miesiączkowanie czynnościowe jest spowodowane nadmierną kurczliwością mięśnia macicy oraz nieprawidłowym złuszczaniem się błony śluzowej macicy, które są uwarunkowane przyczynami hormonalnymi, ale także czynnikami psychicznymi. Inne przyczyny bólu określane są mianem wtórnych, związanych z inną chorobą powodującą dolegliwości bólowe nasilające się podczas miesiączki. Do przyczyn tych należą: endometrioza, zwężenie kanału szyjki macicy, polipy błony śluzowej trzonu macicy, mięśniaki macicy, wady rozwojowe macicy i/lub jej nieprawidłowe położenie, ostre stany zapalne zlokalizowane w obrębie miednicy, przewlekłe stany zapalne w obrębie miednicy (w mechanizmie powstawania zrostów), PCOS – zespół policystycznych jajników.
Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę bolesnego miesiączkowania, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Podstawą diagnostyki jest badanie lekarskie, pozwalające między innymi na ujawnienie nieprawidłowości w położeniu macicy, zmian dotyczących macicy oraz przydatków. Pomocnym badaniem dodatkowym jest ultrasonograficzne badanie przezpochwowe. Pozwala na uwidocznienie nieprawidłowości dotyczących wszystkich elementów układu rodnego – między innymi rozpoznanie mięśniaków macicy lub zespołu policystycznych jajników.
W Pani przypadku wydaje się zasadne podjęcie działań mających na celu zdiagnozowanie przyczyny bolesnych miesiączek, być może szczegółowe badania pozwolą doprecyzować źródło bólu i doprowadzić do rozwiązania problemu. Zapraszamy Panią do lektury poniższych artykułów, być może okażą się dla Pani zwłaszcza te treści mówiące o domowych sposobach na złagodzenie bóli menstruacyjnych.
https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet
https://parenting.pl/bolesne-miesiaczki-skad-sie-biora-i-jak-im-zapobiegac
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego podczas okresu odczuwam ból pleców? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te bóle kręgosłupa podczas okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te silne skurcze podczas okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te silne bóle podczas okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć takie bolesne miesiączkowanie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić przy tych bolesnych miesiączkach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te silne bóle podbrzusza w trakcie miesiączki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy nasilone bóle brzucha podczas okresu to normalne zjawisko? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te bolesne miesiączki są normlane? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ból brzucha i biegunkę podczas okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Bolesne miesiączki - przyczyny, objawy, leczenie, endometrioza, pcos
Bolesne miesiączki - tak powszechnie określa się s
Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i o
Ból brzucha przed okresem i inne kobiece dolegliwości
Ból brzucha przed okresem, a także ten menstruacyj