Dlaczego pomimo antykoncepcji mam bolesne okresy?

Dzień dobry. W grudniu 2019 roku ginekolog stwierdził u mnie zespół bolesnego miesiączkowania - nie określił jednak konkretnej przyczyny. Dostałam tabletki antykoncepcyjne które miały spowodować że ból podczas okresu zniknie albo znacznie zmaleje. Zdaję sobie sprawę, iż tak naprawdę jest to krawienie z odstawienia a nie miesiączka. Jednak problemem jest ogromny ból jaki towarzyszy krawawieniu (ledwo znośny, tylko odrobinę słabszy od tego przed rozpoczęciem leczenia). Krwawienie dalej jest obfite, trwa 6 dni a ja czuję się jakbym miała zemdleć. Jedyne badania jakie zostały wykonane to USG przez jamę brzuszną i morfologia (TSH) - nie widać nieprawidłowości. Warto wspomnieć iż nie działają na mnie żadne leki przeciwbólowe, nawet te silne, na receptę, brane zgodnie z zaleceniami. Czy z tej sytuacji jest jakieś wyjście?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Bolesne miesiączki – tak powszechnie określa się silne bóle kurczowe okolicy krzyżowej oraz podbrzusza, występujące u kobiet podczas menstruacji. Bóle dają o sobie znać z reguły tuż przed okresem i na jego początku. Jest to stosunkowo częsta przypadłość kobiet. Ból brzucha towarzyszący miesiączce jest czasem tak silny, że zmusza do pozostania w łóżku nawet przez kilka dni. Różne są przyczyny tych dolegliwości, wyróżnia się przyczyny pierwotne (czynnościowe) – związane z wystąpieniem cyklu owulacyjnego, bez uchwytnej przyczyny patologicznej. Zazwyczaj bolesne miesiączkowanie czynnościowe jest spowodowane nadmierną kurczliwością mięśnia macicy oraz nieprawidłowym złuszczaniem się błony śluzowej macicy, które są uwarunkowane przyczynami hormonalnymi, ale także czynnikami psychicznymi. Inne przyczyny bólu określane są mianem wtórnych, związanych z inną chorobą powodującą dolegliwości bólowe nasilające się podczas miesiączki. Do przyczyn tych należą: endometrioza, zwężenie kanału szyjki macicy, polipy błony śluzowej trzonu macicy, mięśniaki macicy, wady rozwojowe macicy i/lub jej nieprawidłowe położenie, ostre stany zapalne zlokalizowane w obrębie miednicy, przewlekłe stany zapalne w obrębie miednicy (w mechanizmie powstawania zrostów), PCOS – zespół policystycznych jajników.

Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę bolesnego miesiączkowania, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Podstawą diagnostyki jest badanie lekarskie, pozwalające między innymi na ujawnienie nieprawidłowości w położeniu macicy, zmian dotyczących macicy oraz przydatków. Pomocnym badaniem dodatkowym jest ultrasonograficzne badanie przezpochwowe. Pozwala na uwidocznienie nieprawidłowości dotyczących wszystkich elementów układu rodnego – między innymi rozpoznanie mięśniaków macicy lub zespołu policystycznych jajników.

W Pani przypadku wydaje się zasadne podjęcie działań mających na celu zdiagnozowanie przyczyny bolesnych miesiączek, być może szczegółowe badania pozwolą doprecyzować źródło bólu i doprowadzić do rozwiązania problemu. Zapraszamy Panią do lektury poniższych artykułów, być może okażą się dla Pani zwłaszcza te treści mówiące o domowych sposobach na złagodzenie bóli menstruacyjnych.

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet

https://parenting.pl/bolesne-miesiaczki-skad-sie-biora-i-jak-im-zapobiegac

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.