Co robić przy tych bolesnych miesiączkach?

Dzień dobry, od 13 lat mam bolesne miesiączki przez kilka lat był tylko ból brzucha. Teraz mam 21. Od jakiegoś roku pojawiły się omdlenia, ból brzucha jest nie do zniesienia co wyłącza mnie z normalnego funkcjonowania potrafię cały dzień przeleżeć w łóżku "umierając z bólu", gdy wstaje mam mroczki przed oczami. Żadne tabletki nie pomagają, do tego jest jeszcze ból głowy.. Miałam najpierw tak, że w pierwszy dzień tych dni tak było, ale od dwóch miesięcy zaczyna się już dzień przed i trwa z 3/4 dni. Jak sobie radzić z takim bólem? Czy w takich przypadkach ważna jest konsultacja ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bolesnych miesiączek nie można lekceważyć, gdyż mogą być wynikiem zmian chorobowych takich jak: endometrioza, mięśniaki macicy, polipy macicy, stany zapalne, torbiele jajników czy zespół policystycznych jajników. Wywiad oraz badanie ginekologiczne pozwolą wykluczyć ewentualne patologie i tym samym zaplanować odpowiednie leczenie, skutkujące ustąpieniem Pani dolegliwości. Obecnie medycyna oferuje wiele możliwości zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Oczywiście leczenie bolesnego miesiączkowania dobierane jest indywidualnie do pacjentki, przy uwzględnieniu rodzaju i przyczyn powstawania bólu menstruacyjnego, stopnia nasilenia bólu oraz ewentualnych schorzeń współistniejących. W szczególnych sytuacjach lekarz może zlecić dodatkowe badania tj. badanie krwi, USG, histeroskopia lub laparoskopia. Bóle miesiączkowe, mogą pociągać za sobą inne dolegliwości, w tym wymieniony przez Panią ból głowy, który nie mija mimo zażycia środków przeciwbólowych. Warto pamiętać, że zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe, można spróbować złagodzić ból domowymi sposobami.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat zwalczania bóli menstruacyjnych:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne

https://zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-pomoze-ci-zwalczyc-bole-menstruacyjne

Poniżej znajdują się również odpowiedzi specjalistów na podobne pytania związane z bolesnym miesiączkowanie, z którymi warto się zapoznać:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-bolesnych-miesiaczek-ktorym-towarzysza-wymioty-zawroty-glowy-i-obfite-krwawienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-podczas-okresu-czy-nalezy-udac-sie-do-lekarza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-dlugotrwaly-bol-podbrzusza-podczas-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.