Co może być przyczyną takiego bólu nóg podczas miesiączki?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy zmagam się z dość nietypowym objawem - podczas miesiączki niesamowicie mnie bolą nogi - zazwyczaj przez pierwsze 2 dni miesiączki. Ból przypomina zakwasy w udach, jednak jest o wiele mocniejszy i „rozlany”, utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Wizytę u ginekologa mam dopiero za miesiąc, natomiast zastanawiam się co może być przyczyną takiego bólu? Towarzyszą mu rownież bole brzucha i ogólne osłabienie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 26 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból nóg podczas miesiączki, zwłaszcza w połączeniu z bólem brzucha i ogólnym osłabieniem, może mieć kilka przyczyn. Jednak w celu jej ustalenia warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu będzie mógł określić, co powoduje takie dolegliwości. Warto jednak wspomnieć, że podczas menstruacji organizm produkuje tak zwane prostaglandyny, które mogą powodować skurcze mięśni gładkich macicy i naczyń krwionośnych. Im wyższe stężenie prostaglandyn, tym silniejsze skurcze, co prowadzi do zmniejszonego przepływu krwi w naczyniach macicy, jej niedotlenienia oraz bólu. Ponadto, prostaglandyny zwiększają wrażliwość na ból. Gdy duża ilość tych hormonów dostaje się przez układ krwionośny do innych narządów, wywołuje dodatkowe objawy związane z bolesnym miesiączkowaniem, takie jak bóle nóg, pleców, czy nudności. Również zmiany hormonalne mogą wpływać na napięcie mięśniowe i powodować bóle, które odczuwa Pani jako „zakwasy” w udach. Więcej na temat prostaglandyn może Pani przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/prostaglandyna

W oczekiwaniu na wizytę u ginekologa może Pani spróbować kilku domowych sposobów na złagodzenie bólu, takie jak ciepłe kąpiele, które mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu bólu. Może Pani również sięgnąć po leki przeciwbólowe lub wykonywać delikatny masaż nóg, który pomoże w rozluźnieniu mięśni, z kolei delikatne ćwiczenia rozciągające mogą poprawić krążenie krwi i złagodzić ból.

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-nog-podczas-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.