Jak pozbyć się zgagi i problemu częstego wypróżniania?

Proszę o pomoc, mam 23 lata, co jakiś czas mam bóle brzucha tak na samym dole ax jakby w jajnikach, przy tym biegunka, po wyproznieniu przechodzi, ale później kilka razy chodzę do toalety , po tym mam pare tygodni spokoju, teraz pojawiła sie zgaga, wyprozniam sie na raty, bolały mnie jelita bardziej pulsowaly, nie wiem co robić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podane objawy mogą sugerować zespół jelita drażliwego, w skrócie określany jako IBS. Schorzenie to objawia się nawracającymi bólami brzucha o różnym nasileniu, zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęciami. Bardzo często ulgę przynosi wypróżnienie, jak w Pani przypadku.

Osoba z zespołem jelita drażliwego może doświadczać nudności, zgagi, przelewania w żołądku czy uczucia niepełnego wypróżnienia. Nadmierne gazy oraz częste odbijanie przynoszą jej dyskomfort w życiu codziennym. Zdarza się, że objawy nasilają się podczas stresujących sytuacji.

Postawienie diagnozy w tym przypadku polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim, dlatego proszę udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Wówczas możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Szczegółowe informacje o tej jednostce chorobowej znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.