Jak pozbyć się zgagi i problemu częstego wypróżniania?

Proszę o pomoc, mam 23 lata, co jakiś czas mam bóle brzucha tak na samym dole ax jakby w jajnikach, przy tym biegunka, po wyproznieniu przechodzi, ale później kilka razy chodzę do toalety , po tym mam pare tygodni spokoju, teraz pojawiła sie zgaga, wyprozniam sie na raty, bolały mnie jelita bardziej pulsowaly, nie wiem co robić
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Jak pozbyć się zgagi?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

podane objawy mogą sugerować zespół jelita drażliwego, w skrócie określany jako IBS. Schorzenie to objawia się nawracającymi bólami brzucha o różnym nasileniu, zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęciami. Bardzo często ulgę przynosi wypróżnienie, jak w Pani przypadku.

Osoba z zespołem jelita drażliwego może doświadczać nudności, zgagi, przelewania w żołądku czy uczucia niepełnego wypróżnienia. Nadmierne gazy oraz częste odbijanie przynoszą jej dyskomfort w życiu codziennym. Zdarza się, że objawy nasilają się podczas stresujących sytuacji.

Postawienie diagnozy w tym przypadku polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim, dlatego proszę udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Wówczas możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Szczegółowe informacje o tej jednostce chorobowej znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy