Czy refluks ma rodzaje?

Czy istnieje taka odmiana refluksu jak refluks słabo kwaśny? Czy taki refluks może uszkodzić przełyk powodując nadżerki? W internecie znalazłem informację że tego typu refluks ma pH pomiędzy 4 a 7 więc zbliżone do tego w przełyku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan w pytaniu, czy była wykonywana diagnostyka w kierunku rozpoznania choroby refluksowej. Istotne są również objawy ze strony układu pokarmowego, jak: zgaga, nudności, wymioty, bóle nadbrzusza, czy niestrawność.

Refluks w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego może występować w postaci: żołądkowo – przełykowej, dwunastniczo – żołądkowej oraz krtaniowo – gardłowej.

Wszystko jest uzależnione od aktualnych dolegliwości. Każdy rodzaj refluksu może powodować nadżerki, wynikające ze stanu zapalnego oraz działania kwaśnej treści pokarmowej.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który po badaniu przedmiotowym i dokładnym wywiadzie zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-leczyc-refluks

https://portal.abczdrowie.pl/przelyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.