Co oznacza ta suchość w gardle i chrypka?

Witam. Od pewnego czasu dokucza mi chrypka, chrząkam, czasem czuję suchość w gardle, czasem jakby jakaś kluche.Zdarza mi się, ale bardzo rzadko dostać napadowego suchego kaszlu. Ponadto ok 2 msc temu dostałam strasznego ataku zgagi, który męczył mnie około tygodnia. Kazdo jedzenie odbijało mi się i wręcz cofało,czułam wszystko w gardle co jem i było to nieprzyjemne uczucie. Ponadto zdarzało mi się, gdy nosiłam obcisłe ubranie, czuć później ból brzucha. Podejrzewalam, że to od jelit. Od tego czasu nie miałam takich ataków ale zdarzaly mi się takie jednorazowe odbicia gdzie czułam jak wszystko mi się z żołądka. Po zjedzeniu ciężkostrawnego, słodkiego, ostrych rzeczy odczuwam męczące, smieradze gazy. Czy może być to refluks ? Dodam jeszcze , że kwaśne odbijanie odczuwałam jedynie podczas 7 dniowego ataku zgagi

Opisywane dolegliwości mogą odpowiadać chorobie refluksowej przełyku. Proszę skontaktować się z lekarzem POZ i rozpocząć diagnostykę gastroenterologiczną.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku.

Takie schorzenie polega na transportowaniu kwasu żołądkowego do przełyku poprzez częste odbijanie. Do innych objawów zaliczamy: pieczenie w gardle, zgagę oraz dyskomfort spowodowany cofaniem się treści żołądkowej. Chrypka i suchość w gardle również może świadczyć o tej chorobie.

W takim stanie powinna się Pani zgłosić na konsultację do gastroenterologa. Za pomocą odpowiednich badań (np. gastroskopii lub manometrii przełykową) będzie on w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaproponować ewentualne leczenie.

Do przyczyn powstawania choroby refluksowej przełyku zaliczamy przede wszystkim: palenie papierosów, spożywanie pokarmów lub leków obniżających ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, ciąże, oraz otyłość.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym wcześniej wymienionej choroby:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.